Πολύ κοντά στο τέταρτο συνεχόμενο Final-4 βρίσκεται η Φενερμπαχτσέ, η οποία επικράτησε δύσκολα της Μπασκόνια με 95-89 και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Η διαφορά δεν πήγε ποτέ σε διψήφια επίπεδα, οι φιλοξενούμενοι κόντραραν στα ίσια την πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά «λύγισαν» στην τέταρτη περίοδο από τα τρίποντα των αντιπάλων.

Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ (19π., 4ασ., 3κλ.), φοβερός ο Σλούκας (9π., 4ρ., 6ασ.).

Εξαιρετικοί Τζάνινγκ (17π.), Πουαριέ (14π., 7ρ.) και Σενγκέλια (12π., 5ασ.) από την άλλη.

Η Μπασκόνια μπήκε εντυπωσιακά στο ματς (0-6, 1′), αλλά η Φενέρ χρειάστηκε μόλις ένα τάιμ άουτ για να… συνέλθει (6-6, 2′) και λίγο αργότερα να τρέξει ένα σερί 12-0 (από 13-17, 6′ σε 25-17, 9′) και να πάρει προβάδισμα. Οι Βάσκοι, όμως, δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 25-23 (10′). Στην δεύτεροι περίοδο οι γηπεδούχοι, με νέο σερί ξέφυγαν (από 0-39 σε 48-39), ωστόσο οι παίκτες του Μαρτίνεθ αντεπιτέθηκαν εκ νέου, και με τη ευστοχία που είχαν πίσω από τα 6.75 (46.7%), πλησίασαν στο ημίχρονο (53-49, 20′).

Οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν κι έμεναν κοντά στο σκορ (71-68, 30′), αλλά ξέμειναν από δυνάμεις, με τη Φενέρ να κάνει 8-0 σερί για το 84-75 (35′). Η Μπασκόνια πλησίασε και πάλι (86-82, 37′), αλλά το τρίποντο του Ουαναμέικερ και το καλάθι του Μέλι την… σκότωσαν, για να πανηγυρίσον οι Τούρκοι τη νίκη (95-89) και να κάνουν το 2-0 στη σειρά.