Ο Γκρίφιν πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στη νίκη με 82-74 επί του Κολοσσού Ρόδου, για να φτάσει στο 10-8 στην Basket League.

Με πολύ καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ήταν μαζί κύλησαν τα πρώτα έξι λεπτά (13-13). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ήταν ο πρώτος που… απομακρύνθηκε, πηγαίνοντας αρχικά στο +4 (17-13) και με τον Τέρνερ στο +5 (22-17), με τον Γουότσον να διαμορφώνει το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Τέρνερ να συνεχίζει το ίδιο ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε ξανά στο +5 (26-21), με τον Ζάρα να απαντά για τους Ροδίτες και εκείνοι να ισοφαρίζουν (28-28), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (40-38).

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον έλεγχο του ματς με τους Λοβ και Γκρίφιν στην αρχή του δεύτερου μέρους (50-44). Από την άλλη, ο Κολοσσός κρατούνταν επιθετικά με τους Άρτις και Καντέρ, αλλά οι Γκρίφιν και Τέρνερ ήταν «ζεστοί», με αποτέλεσμα να στείλουν τους γηπεδούχους στο +9 (63-54), με τον Άρτις να κάνει το 63-56.

Με τρίποντο του Καμπερίδη, η ομάδα του Λυκογιάννη ξέφυγε στο +10 (66-56) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η απάντηση των Ροδιτών ήταν καλές άμυνες και με τον Καντέρ στην επίθεση, για ένα 2-9 που τους έφερε στο -3 (68-65), το οποίο διατηρήθηκε (70-67) μέχρι το 35’. Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν πανικοβλήθηκε και με μπροστάρη τον Γκρίφιν ξέφυγε στο +10 (78-68) και πήρε τη νίκη με το τελικό 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74.