Ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος ορίστηκε στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν χτίσει σούπερ ρεκόρ σε αναμετρήσεις που έχει διευθύνει ο Αθηναίος ρέφερι.

Σε 13 αγώνες με διαιτητή τον Καλογερόπουλο ο Ολυμπιακός έχει το απόλυτο των νικών (13/13). Μάλιστα έχει κερδίσει και τους τρεις μεγαλύτερους αντιπάλους τους (Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ).

Ο Καλογερόπουλος, ήταν διαιτητής στον περσινό ημιτελικό κυπέλλου ΑΕΚ – Ολυμπιακός, στον οποίο «δεν είδε» τις χειρονομίες των Περέιρα και Κασάμι προς τους θεατές μετά την επίτευξη του γκολ του Ολυμπιακού.

Επίσης ήταν διαιτητής στον περσινό αγώνα πρωταθλήματος Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0. Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για φάουλ από πλευράς Ολυμπιακού που δεν καταλογίστηκε και στη συνέχεια της φάσης σημειώθηκε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ωστόσο, η διαιτησία του Καλογερόπουλου, που συζητήθηκε περισσότερο ήταν στον ημιτελικό κυπέλλου Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ, τη σεζόν 2013 – 2014. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και παρότι υπήρξε συμπλοκή ποδοσφαιριστών, απέβαλε μόνο τον Στοχ του ΠΑΟΚ και δεν απέβαλε τους Φουστέρ, Βαλντέζ και Αθανασιάδη. Ο χειρισμός στη συγκεκριμένη φάση πρόκαλεσε έντονες αντιδράσεις. Μετά από αυτό το ματς, η ΚΕΔ τον όρισε για μικρό διάστημα σε αγώνες της… Football League.

Φέτος ήταν διαιτητής στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής Πανθρακικός- Ολυμπιακός 3-4 , όπου καταλόγισε αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στο 46’ σε μαρκάρισμα του Σερφά στον Φινμπόγκασον. Με αυτό το γκολ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Ο Καλογερόπουλος με την ΑΕΚ

Αντίθετα, η «Ένωση» έχει μικρότερη παράδοση με τον Καλογερόπουλου (5 αγώνες), στις οποίες μετράει τέσσερις νίκες και μία ήττα από τον Ολυμπιακό, στον περσινό αγώνα για το Κύπελλο στο ΟΑΚΑ, ο οποίος διακόπηκε λόγω εισβολής των οπαδών της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο.

Αναλυτικά οι αγώνες των δύο ομάδων με διαιτητή τον Καλογερόπουλο:

1. 31/01/16: 20η αγωνιστική, ΑΕΚ-Βέροια 3-0

2. 03/01/16: 16η αγωνιστική, Πλατανιάς-ΑΕΚ 0-3

3. 11/03/15: Προημιτελικά Κυπέλλου, ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 (διεκόπη στο 89’)

4. 02/02/13: 20η αγωνιστική, ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-0

5. 06/02/10: 21η αγωνιστική, ΑΕΚ-Ξάνθη 3-1 (ήταν τέταρτος όμως αντικατέστησε τον Κουκουλάκη στο β’ ημίχρονο)

Απολογισμός (5 αγώνες): 4-0-1