Μέσα σε ένα ημίχρονο -στο οποίο δεν αγωνίστηκε ο Λιονέλ Μέσι- η “αλμπισελέστε”… καθάρισε τη Βολιβία με 3-0. Στους “8” του Copa America και η Χιλή, μετά τη νίκη με σκορ 4-2 επί του Παναμά.

Στην επόμενη φάση του Copa America προκρίθηκαν Αργεντινή και Χιλή, διαλύοντας τους αντιπάλους τους, την τελευταία αγωνιστική του ομίλου τους.

Η Αργεντινή “καθάρισε” εύκολα την Βολιβία με 3-0, με τον Λιονέλ Μέσι να αγωνίζεται μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο 45λεπτο, με τα τέρματα των Λαμέλα (13΄), Λαβέτσι (15΄) και Κουέστα (32΄) τελειώνοντας από νωρίς το ματς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Χιλή κατάφερε να… σφραγίσει το εισιτήριο για τους “8” του τουρνουά, καθώς επικράτησε με σκορ 4-2 του Παναμά.

Από δύο γκολ πέτυχαν ο Βάργκας (15’, 43’) και ο Αλέξις Σάντσες (50’, 89’), με τους παίκτες του Παναμά να σκοράρουν στο 5’ και στο 75’ της αναμέτρησης.