Στην Ελλάδα ότι πιο μεγάλο είναι το έγκλημα, τόσο πιο μικρή είναι η τιμωρία - Τι, όχι;

Champions League: Με 2-1 πήρε η Λανς την νίκη από την Σεβίλλη

Την «πέταξε» εκτός Ευρώπης

Η Λανς πήρε τη νίκη με 2-1 από την Σεβίλλη και θα συνεχίσει στην Ευρώπη, στέλνοντας τους Ισπανούς σπίτι τους.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, η Σεβίλλη (που αγωνίστηκε με πάρα πολλές απουσίες) είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 57′ με το δοκάρι του Αντριάν Πεδρόσα.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 63′ με εύστοχο πέναλτι του Φρανκόφσκι κι έφεραν το ματς στα… μέτρα τους.

Οπισθοχώρησαν, ωστόσο, πολύ κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να βγουν μπροστά, να φτάσουν στην ισοφάριση στο 79′ με εύστοχο πέναλτι του Σέρχιο Ράμος και να πιέσουν ως το τέλος.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λανς έκλεψε την μπάλα κι έφυγε στην κόντρα, ο Φουλζινί δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ και η γαλλική ομάδα πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση.

Στο 1-1 έμειναν PSV και Άρσεναλ

Την ίδια ώρα, στο «Philips Stadion» η Αϊντχόφεν και η Άρσεναλ έμειναν στο 1-1 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς οι ισορροπίες στην πρώτη και δεύτερη θέση είχαν διαμορφωθεί απ’ την προηγούμενη αγωνιστική, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά.

Ο Ενκέτια έδωσε το προβάδισμα στην Άρσενλ στο 42′, με τον Φέρτεσεν να ισοφαρίζει στο 50′ σε ένα ματς που έμοιαζε από ένα σημείο και μετά περισσότερο με… προπόνηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Champions League:

Ίντερ 8-5 11 -Προκρίθηκε στους «16»
Σάλτσμπουργκ 3-5 4 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
Μπενφίκα 4-10 1
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου

5ος Όμιλος
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο 22:00
Σέλτικ-Φέγενορντ 22:00

Ατλέτικο Μ. 15-6 11 -Προκρίθηκε στους «16»

Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι 19:45

Μάντσεστερ Σ. 15-5 15 -Προκρίθηκε στους «16»
Λειψία 11-9 9 -Προκρίθηκε στους «16»
Γιούνγκ Μπόις 6-11 4 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
Ερυθρός Αστ. 5-12 1