Χριστοπωλητή, όταν σε πλήρωνε το pronews.gr, ήταν καλά;

Basketball Champions League: Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 79-77 και έπιασε κορυφή

Μπενφίκα και Γαλατάσαραϊ έχουν ρεκόρ 1-2

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 79-77 στη Θεσσαλονίκη της Χάποελ Ιερουσαλήμ κι έτσι την έπιασε στην κορυφή του ομίλου του BCL, πηγαίνοντας στο 2-1.

Μπενφίκα και Γαλατάσαραϊ έχουν ρεκόρ 1-2.

Για τους νικητές ο Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ το άλλο νέο απόκτημα ο Άλστον είχε 11. Στον αντίποδα μεγάλο ματς έκανε ο Ράντολφ με 19 πόντους και 6 ασίστ.

Mε το τρίποντο του Φρίντρικσον και του Σχίζα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-3 στο 3′, με την Χάποελ να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει στα πρώτα λεπτά.

Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με το κάρφωμα του Ράντολφ έκαναν το 11-9, αναγκάζοντας τον Τακιανό να καλέσει timeout. O Eντούρ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στη Χάποελ για το 17-19 στο 9′.

Ο Τσιακμάς έκανε το 31-25 με δύο βολές στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Γκίλμορ έγραψε το 36-31, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σούταρε με 6/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

O Σμιθ έκανε το 47-40 για τον ΠΑΟΚ, δίνοντας… ανάσα στην ομάδα του Τακιανού. Ο Ράντολφ μείωσε σε 55-51 στο 27′, όμως ο Κένταλ Σμιθ εκτέλεσε για τρεις για το 61-51.

Ο Κάρινγκτον κάρφωσε για το 63-59 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Άλστον έκανε το 71-69 στο 35′ μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Χάνκινς σκόραρε για το 75-73, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε στο 39′ σε 75-75. Ο Σμιθ με τρεις βολές έγραψε το 78-75. Ο Σμιθ δέχθηκε τάπα με το σκορ στο 78-77 στα 15 δευτερόλεπτα και η Χάποελ πήρε την τελευταία κατοχή. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77