Το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Coppa Italia εξασφάλισε σήμερα (20/12) η Αταλάντα, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Σασουόλο στο Μπέργκαμο.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα τέρματα των Κορνέλιους (16΄) και Τολοϊ (33΄), ωστόσο, η ομάδα του Ιακίνι μείωσε στο 74΄ με το αυτογκόλ του Τολοϊ.

Η Αταλάντα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Κούρτιτς στο 89΄, ωστόσο, κατάφερε στα λίγα λεπτά που απέμεναν να διατηρήσει το προβάδισμά της και να προκριθεί. Αντίπαλος των νικητών στην επόμενη φάση (προημιτελικούς) θα είναι η Νάπολι, η οποία χθες το βράδυ (19/12) επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Ουντινέζε.