Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο η Ξάνθη, καθώς επιβλήθηκε στο Πανθεσσαλικό με 3-1 του Βόλου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Τα γκολ των Ακριτών, οι οποίοι με αυτό το «τρίποντο» εδραιώθηκαν στην εξάδα, ανεβαίνοντας μάλιστα στην τέταρτη θέση, τα πέτυχαν οι Μπαξεβανίδης (41′), Εντουάρντο (73′) και Λισγάρας (80′).

Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (ο Αμπάντ απέκρουσε την εκτέλεση του Μουνίθ) το σημείωσε στο 56′ ο Γέντρισεκ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Μαγνησίας, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Γκαγιέγκο, έμεινε στο 67ο λεπτό με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Οικονόμου με δεύτερη κίτρινη κάρτα