Συντριβή για τον Παναθηναϊκό καθώς έχασε από την πολύ εύστοχη Βιλερμπάν με 97-73 και έμεινε στο 3-7.

Η αποψινή βραδιά θύμισε την προ δύο εβδομάδων βραδιά σε Βιτόρια και Βαλένθια, όπου η ομάδα του Γιώργου Βόβορα γνώρισε εξίσου εύκολες ήττες. Μήτογλου και Παπαγιάννης πάλεψαν, αλλά οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου ήταν εκτός κλίματος. Για τη Βιλερμπάν ήταν τρομερός ο Νόρις Κόουλ με 4/5 τρίποντα και 16 πόντους σε 20 λεπτά.

Την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός παίζει στην Ιταλία με την Αρμάνι Μιλάνο

Κρίμα η άμυνα

Καλαϊτζάκης, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Μπέντιλ ήταν η 5άδα του Παναθηναϊκού στο «Αστρομπάλ» και μόλις στο 4′ ο Καλαϊτζάκης με το σκορ στο 7-4 έκανε δεύτερο φάουλ, δίνοντας τη θέση του στον Νέντοβιτς. Οι πράσινοι είχαν οδηγήσει τους Γάλλους σε 4 λάθη από πολύ νωρίς, αλλά δεν είχαν καταφέρει να το εκμεταλλευτούν, έχοντας τραγικά ποσοστά (2/10 εντός παιδιάς) και 0/3 αιφνιδιασμούς πετώντας στα σκουπίδια την καλή του άμυνα. Έπειτα από το πρώτο πολύ καλό πεντάλεπτο, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν εξίσου αποτελεσματική και η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (17-14) με το δεκάλεπτο να λήγει στο -3 (20-17).

Κατάρρευση

Το τριφύλλι είχε θέμα στην επίθεση (23-19 στο 11′) συνεχίζοντας να σουτάρει άσχημα με τον Βόβορα να καλεί τάιμ άουτ. Οι Γάλλοι συνέχισαν να πυροβολούν κατά ριπάς με 7/10 από την περιφέρεια και τους Χάουαρντ, Ντιό και Κόουλ να έχουν 6/7 τρίποντα για το 29-21 στο 13′. Η Βιλερμπάν έδειχνε ασταμάτητη και ο Παναθηναϊκός ανήμπορος με τη διαφορά να φτάνει στους 12 με 8-0 σερί (36-24 στο 15′) με τον Βόβορα έξαλλο να καλεί και πάλι τάιμ άουτ. Οι πράσινοι γύρισαν σε ζώνη 3-2 όμως δέχτηκαν κι άλλο τρίποντο (9/12 οι Γάλλοι) από τον Χάουαρντ για το 41-25 στο 17′. Η βραδιά θύμιζε Βαλένθια και Μπασκόνια με το ημίχρονο να λήγει 44-30 για τη Βιλερμπάν.

Με Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μπεντίλ και Όγκαστ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και το ευχάριστο ήταν ότι ξαναθυμήθηκε την άμυνα του πρώτου 5λεπτου μειώνοντας σε 44-35. Δυστυχώς, δεν κράτησε πολύ καθώς οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 11-2 πήγαν τη διαφορά στους 18 (55-37 στο 23′) με τον Γιαμπουσέλ να έχει 5 σερί πόντους. Ο Παναθηναϊκός φαινόταν παρατημένος με τη διαφορά στο 26′ να φτάνει στους 24 (61-37) με τη Βιλερμπάν να έχει το εξωφρενικό 12/16 τρίποντα. Oι παίκτες του Βόβορα στο 28′ έριξαν τη διαφορά στους 14 (64-49) αλλά όσο είχαν 13/17 τρίποντα με τον Νόρις να έχει 4/5 το ματς ήταν δικό τους, με το δεκάλεπτο να λήγει 68-51.

Παρατημένος

Το μόνο ενδιαφέρον στο 4ο δεκάλεπτο ήταν το τελικό σκορ και ο Χάουαρντ με το 4ο τρίποντο (είχε 4/4) πήγε τη διαφορά στους 26 στο 35′ (83-57) και ο Παναθηναϊκός όδευε σε συντριβή. Mε άλλο ένα τρίποντο, του Φρίμαν, η διαφορά πήγε στους 29 (95-66) με το σκορ στο τέλος να γράφει 97-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2/6 τρίποντα), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φαλ 4 (4 μπλοκ), Νουά 8 (2), Μπακό 5, Λάιτι 19 (6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάουαρντ 16 (4/4 τρίποντα), Γιαμπουσελέ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1/6 σουτ), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 8 (3/3 σουτ), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10 (4/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).