Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος και με αιχμή του δόρατος την άμυνα του επικράτησε με 81-63 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι πράσινοι έπαιξαν τρομερή άμυνα στην πρώτη περίοδο αναγκάζοντας σε κακές επιλογές και λάθη τους Ισραηλινούς, με το σκορ στο 10′ να είναι 25-9! Σκορ που οφειλόταν εν πολλοίς στον Ουάιτ, ο οποίος είχε 13 πόντους και έδινε συνεχώς λύσεις στον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 14′ βρέθηκε και στο +18 (34-16).

Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -13 στο ημίχρονο (43-30), με το παιχνίδι να συνεχίζετα στο ίδιο τέμπο μέχρι το 27′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Όντεντ Κάτας… κόλλησε και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 15-2 πλησίασαν στο -3 με το τέλος της τρίτης περιόδου (58-55).

Ένα παιχνίδι που κυλούσε ιδανικά για τους πράσινους είχε γίνει ξαφνικά ντέρμπι, αλλά ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο 10λεπτο άρχισε να παίζει ξανά άμυνα, έκανε σερί 9-0, μετέτρεψε το σκορ σε 67-55 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε οριστικά, με τη διαφορά να φτάνει και στο +22 (81-59), για να… κάτσει τελικά στο +18 (81-63).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63