Μπροστά σε περίπου 100.000 Ολλανδούς ο Μαξ Φερστάπεν έκανε «περίπατο», καθώς ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix της Ολλανδίας στην Formula 1.

Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull ξεκίνησε από την pole position και κατάφερε να κρατήσει πίσω του μέχρι τέλους, τόσο τον Βρετανό εφτά φορές πρωταθλητή, όσο και τον ομόσταβλό του στην Mercedes, Βαλερί Μπότας, ο οποίος και τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Φερστάπεν, ο οποίος οδηγεί πια την “κούρσα” για το πρωτάθλημα με +4 βαθμούς από τον Χάμιλτον, σε μία συγκλονιστική «μάχη» στη φετινή Formula 1. Το γεγονός πανηγυρίστηκε μάλιστα έξαλλα από τους Ολλανδούς στις κερκίδες.