Χριστοπωλητή, όταν σε πλήρωνε το pronews.gr, ήταν καλά;

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το ντέρμπι στo «Opap Arena»

Έσπασε το αήττητο των «Πρασίνων»

Η ώρα για να λάβει τέλος το αήττητο του Παναθηναϊκού έφτασε, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα με το 1-0 στην καυτή OPAP Arena χάρη στο γκολ του Πινέδα στο 68ο λεπτό, πράγμα που σημαίνει ότι η Ένωση είναι πλέον στο -4 από την κορυφή, ενώ και οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, οι οποίοι νίκησαν στα δικά τους παιχνίδια, πλησίασαν στο -7.

Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση δέκα λεπτών λόγω των δεκάδων καπνογόνων που άναψαν στις εξέδρες και αυτό φάνηκε να επηρεάζει τις δύο ομάδες, οι οποίες έψαχναν τα πατήματά τους.

Και όσο τα έψαχναν και δεν τα έβρισκαν, τόσο περνούσαν και τα λεπτά με το ντέρμπι να μην έχει ρυθμό και κατ’ επέκταση καλές φάσεις.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στην OPAP Arena, στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Όσο… αδιάφορο ήταν το πρώτο μέρος από θέμα ευκαιριών και θεάματος, άλλες τόσες συγκινήσεις επιφύλασσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ένωση κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης στο 68ο λεπτό χάρη στο σουτ του Πινέδα από πλάγια θέση μετά από όμορφη ασίστ με το κεφάλι του Πινέδα.

Ωστόσο, το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ιωαννίδη που σημάδεψε το δοκάρι σε κενή εστία από δύσκολη θέση στις καθυστερήσεις, ενώ στην επόμενη φάση η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπρινιόλι εν τέλει να αποκρούει την εκτέλεση του Λιβάι Γκαρσία.

Τέλος του αγώνα
Ο Νόμπρε σφυρίζει τη λήξη, η ΑΕΚ σπάει το αήττητο του ΠΑΟ και βάζει φωτιά στη μάχη για τον τίτλο καθώς είναι στο -4 ενώ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός είναι στο -7

Το έπιασε ο Μπρινιόλι
90’+10′: Ο Μπρινιόλι διώχνει την εκτέλεση του Γκαρσία

Πέναλτι η ΑΕΚ
Αμέσως στην κόντρα η ΑΕΚ, ο Φερνάντες κάνει την ποδιά στον Τσέριν και τον ανατρέπει ο Σένκεφλεντ με τον Νόμπρε να δείχνει το πέναλτι

Δοκάρι ο Παναθηναϊκός
90’+8′: Αδράνεια της άμυνας και του Αθανασιαδη ο Ιωαννίδης τον αποφεύγει και στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι

90’+6′: Εκτελεί το φάουλ ο Φερνάντες η μπάλα στο τείχος και κόρνερ

90’+5′: Κίτρινη στον Μάγκνουσον που έριξε κάτω τον Γκαρσία, ενώ κίτρινη είδε και ο Παλάσιος

90’+3′: Ο Γκαρσία κάνει κακή επαφή με τη μπάλα και μπλοκάρει ο Μπρινιόλι

90′: Δώδεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων… Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ

84′: Ο Μάγκνουσον στην ατομική ενέργεια κι αυτός κάνει λάθος τελική πάσα

82′: Συνεργασία Τσέριν, Ιωαννίδη δεν βγαίνει καλή τελική πάσα

81′: Τσούμπερ αντί Άμραμπατ στην ΑΕΚ

Άρχισε πάλι το ματς
Μετά από 8λεπτη διακοπή

Νέα διακοπή στο ματς
Λόγω των καπνογόνων που άναψαν μετά το γκολ

Τεράστια η ευθύνη του Μπρινιόλι στο γκολ καθώς η μπάλα είχε πορεία παράλληλα με την εστία του αλλά πέρασε κάτω από τα πόδια του και τη βρήκε τόσο όσο να τη στείλει στα δίχτυα του… Ιωαννίδης αντί Κουρμπέλη και 4-4-2 ο ΠΑΟ…

ΓΚΟΛ η ΑΕΚ
68′: Ο Πινέδα στην περιοχή κι από πλάγια θέση νικά τον Μπρινιόλι για το 1-0

Ο Μπρινιόλι στο χορτάρι… Ο Ιταλός πιάνει το κεφάλι του από μια κροτίδα που έσκασε πίσω από την εστία του… Δεν έχει κάτι σοβαρό και σηκώθηκε

66′: Κόρνερ για την ΑΕΚ

59′: Παρά την ευκαιρία του ΠΑΟ η ΑΕΚ είναι καλύτερη στο 2ο ημίχρονο, αλλά έχει μεγάλο πρόβλημα στην τελική πάσα….

57′: Κόρνερ για την ΑΕΚ, κεφαλιά Αραούχο στα χέρια του Μπρινιόλι

55′: Τσέριν αντί Βέρμπιτς η πρώτη αλλαγή του Γιοβάνοβιτς

54′: Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς είναι για τον ΠΑΟ… Σλάλομ του Μπερνάρντ και σουτ ο Αθανασιάδης διώχνει εκπληκτικά με το ένα χέρι

50′: Η ΑΕΚ πάντως έχει μπει με ορμή στο Β’ ημίχρονο και κερδίζει συνεχώς τη μπάλα κοντά στην περιοχή του ΠΑΟ

50′: Ο Αραούχο σουτάρει μέσα από την περιοχή, ωστόσο και το σουτ είναι αδύναμο και ο ίδιος είναι οφσάιντ

46′: Εξαιρετική ντρίμπλα Γκαρσία, προλαβαίνει ο Κουρμπέλης και παραχωρεί το κόρνερ

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες χωρίς να υπάρχει καθαρή φάση…

43′: Ο Λιβάι Γκαρσία πιάνει ανάποδη κεφαλιά, ο ΠΑΟ στην κόντρα κι ο Πινέδα τελευταία στιγμή κόβει προ του Παλάσιος!

42′: Κόρνερ για την ΑΕΚ

39′: Σουτ του Πινέδα η μπάλα στο σώμα του Κουρμπέλη

39′: Κλέβει και πάλι ο ΠΑΟ αλλά για μια ακόμη φορά δεν γίνεται σωστή τελική πάσα

38′: Ατομική ενέργεια και μακρινό σουτ του Μάγκνουσον η μπάλα ψηλά άουτ

33′: Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ… Σουτ του Αραούχο κοντράρει στα σώματα με την ΑΕΚ να επιμένει στο πρώτο καλό της δίλεπτο

26′: Ο Σιντιμπέ κάνει το γύρισμα στον Γιόνσον που σουτάρει άστοχα

20′: Σουτ του Βέρμπιτς η μπάλα κοντράρει και δεύτερο κόρνερ ο ΠΑΟ

Τελικά χρειάστηκαν ράμματα στο χέρι του και το ματς άρχισε ξανά

Στο χορτάρι ο Χατζισαφί με πρόβλημα στον καρπό… Ο Ρότα ξεκίνησε ζέσταμα

10′: Ο Αραούχο κλέβει και βγάζει την ΑΕΚ στην κόντρα με τον Λιβάι Γκαρσία να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή αλλά να κάνει κακό γύρισμα

6′: Έδιωξε ο Αραούχο την εκτέλεση του Μπερνάρντ

5′: Κόρνερ για τον ΠΑΟ στην πρώτη φορά που μια ομάδα πάτησε στην περιοχή της άλλης