Euroleague: Νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Πραγματοποιώντας το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι της σεζόν και ένα από τα καλύτερα στη σύγχρονη ιστορία του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, οι «πράσινοι» ήταν τα απόλυτα αφεντικά του ματς από την αρχή έως το τέλος.

Δεν άφησαν την Βιλερμπάν να ανασάνει ούτε… δευτερόλεπτο έχοντας κρατήσει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ράντονιτς έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα, ακόμα και όταν είχαν «κλειδώσει» τη νίκη! Ο Ντουέιν Μπέικον (25π., ήταν εκείνος που έδωσε την ώθηση στην 3η περίοδο προκειμένου να πάρει η διαφορά τεράστιες διαστάσεις (66-37) και στη συνέχεια να… ρίξουν οι «πράσινοι» ταχύτητα. Ο Ματέους Πονίτκα ήταν για ένα ακόμα ματς σε… όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, σ’ ένα ματς όπου επιθετικά παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένοι, έχοντας σκοράρει οι 10 και από τους 12 που αγωνίστηκαν.

Το ματς
Οι καλές άμυνες έμελλε να ήταν το σημείο του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Ράντονιτς δυσκόλευαν όλες τις προσπάθειες της Βιλερμπάν ωστόσο δεν μπορούσαν να τις εξαργυρώσουν στην επίθεση. Για ένα ακόμη ματς οι «πράσινοι» δεν «διάβαζαν» καλά την αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και οι σωστές επιλογές. Παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν με +8 πόντους (15-8) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (15-11). Ένα διάστημα όπου μέτρησαν 5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές ενώ αντίστοιχα η γαλλική ομάδα μέτρησε 4/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα.

Ήταν δεδομένο ότι για να ανοίξει η ψαλίδα του σκορ, ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να παρουσιαστεί βελτιωμένος στην επίθεση. Και το έκανε. Ο Πονίτκα έκανε όλη τη «βρώμική» δουλειά στην 2η περίοδο (4π., 4ριμπ., 5ασ., 1κλ.), ο Μπέικον ήταν εκείνος που σκόραρε (10π., 4/6δίπ., 2/2β.) ενώ και πάλι ο Γκουντάιτις ήταν κάτι παραπάνω από θετικός για λογαριασμό του «τριφυλλιού».

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (29-18 στο 16′) και σημειωθεί η μέγιστη τιμή της τόσο στο 18′ (35-20) όσο και στη λήξη του ημιχρόνου (39-24). Στο πρώτο μισό του ματς ο Παναθηναϊκός μέτρησε 12/24 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 13-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη (σ.σ. κανένα στην δεύτερη περίοδο) ενώ η Βιλερμπάν είχε άσχημα ποσοστά με 9/22 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 14-8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 10 λάθη.

Ίδιο και… καλύτερο ήταν το πρόσωπο που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο! Με τον Ντουέιν Μπέικον να παίρνει «φωτιά» σημειώνοντας 12 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +26 (52-26) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Και αυτό χάρη στην φοβερή άμυνα, η οποία είχε περάσει «χειροπέδες» στους… ανήμπορους να αντιδράσουν παίκτες της Βιλερμπάν. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στις παρυφές των 30 πόντων (66-37) με τη λήξη της 3ης περιόδου, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα έχοντας κλειδώσει από πολύ νωρίς τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58.