Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

Ξόρκισε το δαίμονα των νοκ-άουτ η Αγγλία – Στα πέναλτι 4-3 την Κολομβία (φωτό, βίντεο)

Μετά από 12 ολόκληρα χρόνια η Αγγλία κατάφερε να ξορκίσει το δαίμονα των νοκ-άουτ παιχνιδιών και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα προημιτελικά απέναντι στην Κολομβία με 4-3.

Το σκορ άνοιξε στο 57′ με πέναλτι ο ηγέτης των Λιονταριών, Χάρι Κέιν, σκοράροντας το έκτο του τέρμα στη διοργάνωση και βάζοντας πλώρη για το βραβείο του πρώτου σκόρερ.

Η Κολομβία έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τέρμα στο 93′ του Γιέρι Μίνα και είχε ορισμένες ευκαιρίες να πάρει εκείνη την πρόκριση, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.

Oι Άγγλοι θα αναμετρηθούν για την πρόκριση στα ημιτελικά με μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη σε αυτό το Μουντιάλ, τη Σουηδία. Αναμένουμε ένα δυνατό ευρωπαϊκό ντέρμπι, όπως μας έχουν συνηθίσει οι δύο αυτές εθνικές σε προηγούμενα Παγκόσμια Κύπελλα.

3-4 η Αγγλία. Ο Ντάιερ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στην δεξιά γωνία του Οσπίνα που βρήκε με τα δάχτυλα τη μπάλα και έκανε το 4-3 για τους Άγγλους και έδωσε τη πρόκριση στην ομάδα του Σάουθγκέιτ.

ΑΣΤΟΧΕΙ Ο ΜΠΑΚΑ

3-3. Ο Μπάκα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Πίκφορντ με το ένα χέρι μπλόκαρε τη μπάλα.

3-3 η Αγγλία. Ο Τρίπιερ με άψογη εκτέλεση ισοφάρισε.

ΑΣΤΟΧΟΣ Ο ΟΥΡΙΜΠΕ

3-2. Ο Ουρίμπε ανέλαβε την εκτέλεση του και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι

ΑΣΤΟΧΟΣ Ο ΧΕΝΤΕΡΣΟΝ

3-2. Ο Χέντερσον έκανε καλή εκτέλεση αλλά ο Οσπίνα με τρομερή επέμβαση στην αριστερή γωνία έδιωξε.

3-2 η Κολομβία. Ο Μουριέλ εκτέλεσε το τρίτο πέναλτι της Κολομβίας, το έστειλε αριστερά και έκανε το 3-2.

2-2 η Αγγλία. Ο Ράσφορντ με εκτέλεση ανάλογη με του Κέιν ισοφάρισε για τους Άγγλους.

2-1 η Κολομβία. Ο Κουαδράδο ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με εκτέλεση στο δεξί γάμα.

1-1 η Αγγλία. Ο Κέιν ευστόχησε για τους Άγγλους με σουτ στην δεξιά γωνία.

1-0 η Κολομβία. Ο Φαλκάο εκτέλεσε εύστοχα το πρώτο πέναλτι της Κολομβίας.

120’Έληξε ισόπαλη η αναμέτρηση και το παιχνίδι πάει στα πέναλτι.

118’Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά αλλά βγήκε ο Οσπίνα και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

115’Αλλαγή για την Κολομβία. Ο Ζαπάτα θα μπει αντί του Αρίας.

114’Κερδίζει κόρνερ η Αγγλία από τα δεξιά. Ο Ντάιερ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

113’Τέταρτη αλλαγή για την Αγγλία. Ο Ράσφορντ πέρασε στη θέση του Γουόκερ.

112΄Καλή στιγμή για την Αγγλία. Ο Ρόουζ από τα αριστερά μπήκε στη περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

108’Ο Βάρντι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει.

106’Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την Αγγλία στη σέντρα.

105’Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης και το 1-1 παραμένει.

104’Σέντρα από τα αριστερά, ο Φαλκάο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

23:15

102’Αλλαγή για την Αγγλία, Εκτός ο Γιανγκ και στη θέση του ο Ρόουζ.

100’Κόρνερ από τα δεξιά, θα πάρει την κεφαλιά ο Μπάκα με τη μπάλα να βρίσκει στον Γουόεκερ και να φεύγει κόρνερ.Έξω η κεφαλιά του Σάντσες.

96’Παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, προ του Μπάκα, θα βγει ο γκολκίπερ της Αγγλίας και θα μπλοκάρει τη μπάλα.

95’Ο Μίνα έχει φτάσει τα τρία γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο και είναι ο δεύτερος σκόρερ της Κολομβίας σε Μουντιάλ πίσω από τον Χάμες.

Οι δυο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές στην παράταση.

91′ Ξεκίνησε η παράταση με την Κολομβία στη σέντρα.

96′ Λήγει και το δεύτερο ημίχρονο. Το ματς θα πάει στην παράταση.

93′ ΓΚΟΛ Κολομβία-Αγγλία 1-1 (Μίνα). Κόρνερ από τα δεξιά με τον Μίνα να παίρνει την κεφαλιά νικώντας τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

93’Τρομερή ευκαιρία για την Κολομβία. Η μπάλα έφτασε στον Ουρίμπε που έκανε ένα τρομερό σουτ με τον Πίκφορντ να διώχνει σε κόρνερ. Το πρώτο για την Κολομβία.

90’Συμπληρώσαμε τα ενενήντα λεπτά αγώνα και θα έχουμε πέντε λεπτά καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

88’Αλλαγές για τις δυο ομάδες. Για την Κολομβία βγήκε ο Κιντέρο και μπήκε ο Μουριέλ και για την Αγγλία βγήκε ο Στέρλινγκ και μπήκε ο Βάρντι.

87’Ο Φαλκάο βρέθηκε έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Πίκφορντ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα

84’Φάουλ για την Αγγλία προς τον Μαγκουάιρ ο οποίος θα πάρει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα έξω.

81’Μεγάλη ευκαιρία για την Κολομβία. Λάθος στην άμυνα της Αγγλίας με την Κολομβία να βγαίνει στην αντεπίθεση. Ο Κουαδράδο από τα δεξιά έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε και το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

80’Αλλαγή για την Αγγλία. Εκτός ο Ντέλε Άλι και στη θέση του ο Ντάιερ.

79’Αλλαγή για την Κολομβία. Μέσα ο Ουρίμπε και εκτός ο Κάρλος Σάντσες.

77’Η Αγγλία βγήκε ωραία στην αντεπίθεση. Η μπάλα έφτασε δεξιά στον Λίνγκαρντ ο οποίος έπεσε, ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο ματς.

73’Ο Λίνγκαρντ προσπάθησε να κάνει το γύρισμα προς τον Κέιν ο οποίος θα ήταν φάτσα με την εστία αλλά έκοψε σε κόρνερ η άμυνα της Κολομβίας. Ο Μαγκουάιρ πήρε τη κεφαλιά και την έστειλε έξω.

72’Η Κολομβία δεν έχει καταφέρει να βρει μια αξιόλογη φάση προς την εστία της Αγγλίας.

69’Θα δει τη κίτρινη κάρτα ο Λίνγκαρντ. Στο τελευταίο τέταρτο έχουμε πολλά μαρκαρίσματα, διαμαρτυρίες και κάρτες.

Να σημειώσουμε ότι ο Χάρι Κέιν έγινε ο πρώτος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκόραρε σε έξι συνεχόμενα παιχνίδια μετά τον Λούτον το 1939.

64’Θα δει την κάρτα ο Μπάκα, ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Λέρμαν πριν λίγα λεπτα, για φάουλ.

63’Ο Φαλκάο διαμαρτυρήθηκε για θέατρο από πλευράς των Άγγλων, είχε δίκιο, αλλά είδε τη κίτρινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης.

63’Νέα καλή στιγμή για την Αγγλία. Σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Ντέλε Άλι με τη μπάλα να φεύγει έξω.

57′ Κολομβία-Αγγλία 0-1 (Κέιν). Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο επιθετικός της Τότεναμ έστειλε τη μπάλα στο κέντρο με τον Οσπίνα να πέφτει στα δεξιά.

55’Κίτρινη κάρτα στον χαφ της Κολομβίας.

54’Πέναλτι για την Αγγλία! Ο Κάρλος Σάντσες ανέτρεψε τον Κέιν.

52’Κίτρινη κάρτα στον Άριας για μαρκάρισμα στον Κέιν.

46′ Στη σέντρα και την πρώτη επίθεση η Αγγλία. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Μένει το 0-0 ανάμεσα στις δυο ομάδες.

47’Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία. Μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας της Κολομβίας ο Λίνγκαρντ από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά έξω.

46’Ο Κιντέρο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά έπιασε ο Πίκφορντ.

45’Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45’Ο Κέιν σούταρε από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.

42’Πέρασαν τέσσερα λεπτά για να εκτελέσει ο Τρίπιερ το φάουλ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.

40’Θα δει τη κίτρινη κάρτα ο Μπάριος.

40’Έχουμε αψιμαχία στη μικρή περιοχή ανάμεσα στους παίκτες της Κολομβίας και αυτούς της Αγγλίας με τον Χέντερσον να πέφτει στο έδαφος.

38’Φάουλ σε καλό σημείο για την Αγγλία. Έξω από την περιοχή και αριστερά.

36’Έχει ρίξει τους ρυθμούς της η Αγγλία σε αυτά τα τελευταία λεπτά.

33’Ο Κιντέρο θα κάνει το σουτ έξω από τη περιοχή αλλά είναι αρκετά άστοχο.

32’Πολλά τα λάθη τα τελευταία δυο λεπτά από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

30’Ο Στέρλινγκ έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, επιχείρησε και το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα κόντραρε.

27’Νέο κόρνερ θα κερδίσει η Αγγλία, από τα δεξιά αυτή τη φορά, Έδιωξε και πάλι εύκολα η άμυνα της Κολομβίας.

24’Η Κολομβία έχει πάρει μπάλα στα πόδια της και προσπαθεί να βγει στην επίθεση.

21’Πάλι στην επίθεση η Αγγλία αλλά έκοψε η άμυνα της Κολομβίας πριν ο Κέιν γίνει απειλητικός.

18’Βαθιά μπαλιά για τον Φαλκάο με τον Πίκφορντ να μπλοκάρει εύκολα αφού ο Γουόκερ άφησε έξυπνα τη μπάλα.

16’Πρώτη καλή στιγμή για την Αγγλία. Σέντρα από τα δεξιά από τον Τρίπιερ με τον Κέιν από πολύ δύσκολη να παίρνει την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία του Οσπίνα.

14’Η Κολομβία δεν έχει καταφέρει ακόμα να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τη περιοχή των Άγγλων.

12’Η Αγγλία δείχνει να πατάει καλύτερα στο γήπεδο μετά τα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης και είναι συνέχεια στην επίθεση.

10’Τρίτο κόρνερ για την Αγγλία μέσα σε τέσσερα λεπτά. Οι Άγγλοι πιέζουν με στατικές φάσεις. Αυτή όμως πέρασε χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Στόουνς έκανε επιθετικό φάουλ.

8’Κερδίζει νέο κόρνερ από τα δεξιά αυτή τη φορά η Αγγλία μετά από προσπάθεια του Στέρλινγκ.

Ο Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος είναι τραυματίας δεν βρίσκεται ούτε στον πάγκο αλλά στην εξέδρα καθώς δεν είναι σε θέση να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

6’Κερδίζει το πρώτο κόρνερ η Αγγλία στο ματς από τα αριστερά με τον Γιάνγκ αλλά ο Οσπίνα βγήκε και μάζεψε τη μπάλα.

6’Ο Γιανγκ το εκτέλεσε απευθείας αλλά ο Οσπίνα απομάκρυνε.

5’Κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο, από τα αριστερά, η Αγγλία.

3’Σε αυτά τα πρώτα τρία λεπτά η Κολομβία δείχνει να βγάζει πίεση ψηλά ενώ η Αγγλία προσπαθεί να βγει στην επίθεση κυρίως από τα αριστερά.Έναρξη αγώνα