Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

Champions League: Ο Ολυμπιακός έχασε (0-2) από την Πόρτο αλλά πέρασε στο Europa League! – «Δώρο» από την Σίτι

Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχασε με 0-2 από την Πόρτο στο «Γ.Καραϊσκάκης» σε ματς για την 6η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League, όμως στο τέλος χαμογέλασε.

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 3-0 την Μαρσέιγ και έτσι η ομάδα του Πειραιά βγήκε 3η στον όμιλο, συνεχίζοντας στους «32» του Europa League.

Το ξεκίνημα του ματς δεν θα μπορούσε να είναι πιο… κρύο για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι είδαν τον διαιτητή να δίνει, μετά την εξέταση του VAR, πέναλτι για χέρι του Χολέμπας στο 10′. Από αυτό, ο Οτάβιο έκανε το 0-1 για τους Πορτογάλους και έβαλε πολύ δύσκολα στους Πειραιώτες.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 15′ για την ισοφάριση, ήταν κακή και το γεγονός ότι υπήρχαν συχνές διακοπές λόγω φάουλ, σίγουρα δεν βοηθούσε ώστε να αποκτήσει ρυθμό το ματς. Έτσι, τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι αξιοσημείωτο, πέραν της απόφασης του Μαρτίνς να κάνει από νωρίς και συγκεκριμένα στο 35′, βγάζοντας τον Καμαρά και βάζοντας τον Φορτούνη.

Κίνηση που δεν άλλαξε κάτι στο διάστημα που απέμενε ως το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο η Πόρτο το έβγαλε πιο άνετα από ό,τι θα περίμενε. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, ήταν φανερό ότι έπρεπε να βελτιωθεί αρκετά και ο Μαρτίνς έκανε με το ξεκίνημα της επανάληψης τη δεύτερη αλλαγή του (Ραντζέλοβιτς αντί Μασούρα), ελπίζοντας ότι αυτό θα έκανε τη διαφορά.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία στο 54′ με τον Ελ Αραμπί που αστόχησε μετά την πάσα του Φορτούνη, με το ματς να συνεχίζεται όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά. Με τους φιλοξενούμενους, δηλαδή, να ελέγχουν την κατάσταση, αφού δεν επέτρεπαν στους Πειραιώτες να γίνουν απειλητικοί. Τουλάχιστον ήταν ευχάριστα τα νέα από το Μάντσεστερ για την ομάδα του Μαρτίνς, αφού η Μάντσεστερ Σίτι ήταν μπροστά στο σκορ κόντρα στη Μαρσέιγ.

Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι και έγραψαν το τελικό σκορ με το τέρμα του Ουρίμπε στο 77′.

Αποβλήθηκε από το ματς ο Σεμέδο που χάνει το επόμενο ματς του ΟΣΦΠ στο Europa League.

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (35′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Μασούρας (46′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (73′ Σουντανί), Ελ Αραμπί.

Πόρτο: Κόστα, Λέιτε, Σανουσί, Γκούγιτς, Μμπεμπά, Μπαρό (63′ Ουρίμπε), Ζοάο Μάριο (71′ Κορόνα), Οτάβιο (79′ Σαρ), Φελίπε Άντερσον (63′ Ντίας), Τόνι Μαρτίνες (79′ Εβανίλσον), Νανού.

Tα αποτελέσματα του ομίλου του Ολυμπιακού

• Μάντσεστερ Σίτι-Μαρσέιγ 3-0 ( 48′ Τόρες, 77′ Αγκουέρο, 90′ Στέρλινγκ)
  • Ολυμπιακός-Πόρτο 0-2 ( 10′ πεν. Οτάβιο, 77′ Ουρίμπε)

Τέλος του αγώνα

88′: Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά με τον Ολυμπιακό παρά την ήττα του να κρατά την 3η θέση καθώς η Σίτι κερδίζει με 2-0 την Μαρσέιγ

81′: Ο Μπα αντί του Ελ Αραμπί με την Πόρτο να κερδίζει κόρνερ

Ανόητη αποβολή Σεμέδο

Ο Πορτογάλος κάνει σκληρό και αχρείαστο φάουλ στη γραμμή του πλαγίου, παίρνει 2η κίτρινη κι αποβάλλεται

77′ ΓΚΟΛ η Πόρτο: Ο Λουίς Ντίαζ από το βολέ του Κόστα μπαίνει στην περιοχή, κάνει το γύρισμα η μπάλα φτάνει στον Ουρίμπε που νικά τον Σα για το 0-2!

75′: Κεφαλιά του Σισέ, κόντρα και κόρνερ

75′: Φάουλ κερδίζει ο Ραφίνια στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά σχεδόν στην γραμμή του πλαγίου

73′: Σουντανί αντί Βρουσάι

72′: Κορόνα αντί του Ζοάο Μάριο

70′: Κίτρινη και στον Ραφίνια

63′: Λουίς Ντίαζ αντί Φελίπε Άντερσον και Ουρίμπε αντί Μπαρό οι πρώτες αλλαγές του Σέρτζιο Κονσεϊσάο

61′: Ο Ραφίνια φτάνει στη μικρή περιοχή , αλλά κλείνεται και οι Πορτογάλοι διώχνουν σε κόρνερ

60′: Σε καλή θέση ο Ραντζέλοβιτς ο Λέιτε διώχνει σε κόρνερ

54′: Σλάλομ του Φορτούνη που πασάρει στον Ελ Αραμπί κι ο πιστολέρο από το ύψος του πέναλτι και λίγο αριστερά αστοχεί!

51′: Φάουλ του Σεμέδο στον Ζοάο Μάριο, κίτρινη στον Πορτογάλο και η μπάλα στημένη στη γωνιά της μεγάλης περιοχής από τα δεξιά

Τα ευχάριστα νέα για τον Ολυμπιακό έρχονται από το Μάντσεστερ καθώς η Σίτι άνοιξε το σκορ με τον Τόρες

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

46′: Ο Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
45’+5′: Ο Μπριχ σφυρίζει για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

45′: Νέο λάθος Φορτούνη ο Οτάβιο κλέβει και πασάρει στον Μαρτινεζ που αστοχεί αλλά είναι και οφσάιντ

43′: Ο Φορτούνης χανει από τον Οτάβιο τον τραβάει και δέχεται κίτρινη κάρτα

37′ Αντεπίθεση της Πόρτο, ο Σεμέδο κι ο Σισέ διώχνουν τη μπάλα

35′: Ο Φορτούνης αντί του Καμαρά σε μια πολύ γρήγορη κίνηση από τον Μαρτίνς

25′: Κίτρινη στον Νανού για χτύπημα με το χέρι στον Εμβιλά

20′: Ο Μαρτίνς δίνει εντολή στον Φορτούνη να ξεκινήσει ζέσταμα

19′: Λάθος του Εμβιλά ο Μαρτίνεζ κερδίζει αλλά αντί να πασάρει σουτάρει από τα 30 μέτρα και αστοχεί

ΑΠΙΘΑΝΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΣΟΥΡΑ
15′: Ο Μασούρας κατεβάζει εκπληκτικά τη μπάλα και αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ

10′: ΓΚΟΛ για την Πόρτο: Ο Οτάβιο ξεγελά τον Σα και ανοίγει το σκορ

8′: Πέναλτι για την Πόρτο

Ο Μπριχ θα ελέγξει τη φάση αν υπάρχει χέρι του Χολέμπας!

7′: Οι Πορτογάλοι έχουν δοκάρι και φωνάζουν για γκολ, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ… όπως φαίνεται στο τηλεοπτικό ριπλέι δεν υπάρχει οφσάιντ αλλά δεν υπάρχει και γκολ!

6′: Πρώτο κόρνερ για την Πόρτο

5′: Ο Μαρτσεσίν βγαίνει και μπλοκάρει τη μπάλα προ του Ελ Αραμπί

Άρχισε το ματς

H ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βρουσάι, Αραμπί.

H ενδεκάδα της Πόρτο: Ντιόγκο Κόστα, Ντιόγκο Λέιτε, Ζαϊντού, Γκρούγιτς, Εμπεμπα, Μπαρό, Ζοάο Μάριο, Οτάβιο, Φελίπε Άντερσον, Νανού, Τόνι Μαρτίνες.