Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

ΠΑΟΚ-Τσέλσι 0-1 (Τελικό)

Το σημερινό πρώτο ραντεβού των Κυπελλούχων στο Europa League είναι σαν ένα ραντεβού με τα αστέρια.

Οι ασπρόμαυροι της Θεσσαλονίκης υποδέχονται τους «μπλε» του Λονδίνου με τον τεχνικό της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Σάρι, να το χαρακτηρίζει «ως το πιο δύσκολο παιχνίδι το ομίλου», κάτι που δεν χρειάστηκε να κάνει ο Ραζβάν Λουτσέσκου παραλείποντας τα αυτονόητα…

Τέλος της αναμέτρησης στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Τσέλσι με 1-0 από το γκολ του Γουίλιαν στο 7′.

Αουτ το φάουλ του Ζιρού.

Κίτρινη κάρτα και ο Ελ Καντουρί.

92′ Φάουλ που κερδίσει ο Πέδρο στην κόντρα! Ακριβώς έξω από την περιοχή…

Ενταση με Ουάρντα και Ρούντιγκερ! Κίτρινες και στους δύο.

3 τα λεπτα των καθυστερήσεων

90′ Φάουλ που κερδίζει ο Ουάρντα κι ευκαιρία για γέμισμα!

Πρώτη κίτρινη κάρτα στο 88′ στον Βέρνμπλουμ

86′ Σουτ του Ζιρού έξω από την περιοχή σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

85′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ να πατάει περιοχή να κάνει το σουτ αλλά να μην ανησυχεί τον Κεπά

83′ Μακρινό σουτ του Βιειρίνια πήγε να βάλει την προβολή ο Ουάρντα αλλά δεν βρήκε την μπάλα

82′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Μπίσεσβαρ έξω ο Ζαμπά

81′ Καλή επίθεση για τον ΠΑΟΚ και κόρνερ για τον Δικέφαλο του Βορρά!

80′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Μοράτα έξω, Ζιρού μέσα

77′ Μακρινό σουτ του Γουίλιαν δεν ανησυχεί ο Πασχαλάκης

72′ Σπουδαία επέμβαση του Πασχαλάκη στην προσπάθεια του Πέδρο!

69′ Εξω ο Σάκχοφ μέσα ο Πριγιοβιτς

63′ Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εξω ο Πέλκας, μέσα ο Ουάρντα – Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι. Μέσα Αθπιλικουέτα και Φάμπρεγας, έξω Ζορζίνιο και Μάρκος Αλόνσο

62′ Κλασική ευκαιρία για την Τσέλσι με τον Μάρκος Αλόνσο να κάνει το πλασέ αλλά το πόδι του Χατσερίντι να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

57′ Ακόμα μία φάση για την Τσέλσι. Ο Μοράτα έσπασε την μπάλα στον Γουίλιαν αυτός έκανε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλα άουτ

49′ Κι άλλη φάση για την Τσέλσι! Τρομερή εναλλαγή μπάλας με τον Γουίλιαν να κάνει το πλασέ και να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης

45′ Τέλος ημιχρόνου στην Τούμπα. Η Τσέλσι προηγείται με 1-0 από το 7′ με το γκολ του Γουίλιαν!

Στο 82% έχει φτάσει η κατοχή μπάλας για την Τσέλσι!

39′ Κι άλλη τελική! Μοράτα ξανά ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

38′ Τρομερή αντεπίθεση της Τσέλσι κι ακόμα μεγαλύτερη φάση με τον Πέδρο ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

36′ Φάση για την Τσέλσι με ποιον άλλον; Κόρνερ του Γουίλιαν λάθος έξοδος του Πασκαλάκη (ξανά) ο Μοράτα από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα άουτ.

35 λεπτά αγώνα και η Τσέλσι κάνει περίπατο για την ώρα στην Τούμπα. Τεράστια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες

Στο 73% η κατοχή μπάλας για την Τσέλσι στο μισάωρο!

27′ Κι άλλη φάση για την Τσέλσι! Πάλι ο Μοράτα! Ωραία ντρίμπλα στην περιοχή αλλά το τελείωμα με το αριστερό ήταν κακό και ψηλά από την εστία του Πασχαλάκη

21′ Κι άλλη τεράστια φάση για την Τσέλσι. Πάλι ο Μοράτα! Σέντρα ο Γουίλιαν ο Μοράτα υπό πίεση δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε μέσα από την μικρή περιοχή.

19′ Κι άλλη μεγάλη φάση για την Τσέλσι! Ξανά με τον Μοράτα ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

14′ Κι άλλη μεγάλη φάση για την Τσέλσι. Ο Πασχαλάκης έπιασε αέρα στην έξοδο αλλά η κεφαλιά του Κρίστενσεν κατέληξε άουτ.

13′ Κόρνερ για την Τσέλσι

12′ Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε ψηλά άουτ.

12′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

10′ Τεράστια ευκαιρία για την Τσέλσι. Σέντρα του Πέδρο κεφαλιά ανενόχλητος ο Μοράτα από την μικρή περιοχή η μπάλα άουτ.

7′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι με τον Γουίλιαν – Στην πρώτη επίθεση η Τσέλσι σκοράρει με τον Μπάρκλεϊ να δίνει την μπάλα στον Γουίλιαν ο οποίος έκανε το πλασέ με τη μία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Κακή αντίδραση από τον Πασχαλάκη

4′: Ο Πέλκας εκτέλεσε, ο Βέρνμπλουμ πήρε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.

3′: Ωραία ντρίμπλα από τον Ζαμπά και φάουλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

1′: Έγινε η σέντρα

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Σάχοφ, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Ζαμπά.

Τσέλσι: Κέπα, Τζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Καντέ, Μπάρκλεϊ, Ζορζίνιο, Γουίλιαν, Πέδρο, Μοράτα.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Ισπανός Αλμπέρτο Μαγένκο.

-Υπενθυμίζουμε την εξαιρετική παράδοση του ΠΑΟΚ με αγγλικές ομάδες καθώς έχει αποκλείσει Άρσεναλ (στο Κύπελλο UEFA), Τότεναμ (στο Europa League) χωρίς μάλιστα εντός έδρας να έχει δεχθεί γκολ.