Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

«Κουλούρια» στο ΟΑΚΑ: Στο μηδέν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της Αθήνας

Στο «μηδέν» έμειναν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League. Ένα μέτριο ματς, όπως και το αντίστοιχο του α΄ γύρου που είχε επίσης ολοκληρωθεί 0-0

LIVE η εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη του αγώνα, ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0

95′ Κίτρινη κάρτα στον Εμμανουηλίδη για μαρκάρισμα στον Μπακάκη.

92′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμμανουηλίδης αντί του Μακέντα.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζηθεοδωρίδη μόλις μπήκε στο ματς.

90′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Δώνης, μέσα ο Χατζηθεοδωρίδης.

89′ Κεφαλιά του Λιβάγια και εντυπωσιακή επέμβαση του Διούδη, όμως δόθηκε επιθετικό φάουλ του Κροάτη πάνω στον Κουλιμπαλί.

87′ Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, κεφαλιά του Κουρμπέλη μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Καλή φάση για το τριφύλλι.

82′ Ο Μπακασέτας σούταρε στην κλειστή γωνία, μπλόκαρε ο Διούδης.

80′ Σέντρα του Γιόχανσον, απομάκρυνε στο πρώτο δοκάρι ο Τσόσιτς.

74′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Λιβάγια να σουτάρει μετά το στρώσιμο του Πόνσε, τη μπάλα να κοντράρει στον Κουλιμπαλί και να καταλήγει κόρνερ. Ο Διούδης δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι, αν η μπάλα πήγαινε στη γωνία του, διότι είχε κινηθεί από την αντίθετη πλευρά.

71′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Γαλανόπουλος, μέσα ο Άλεφ.

70′ Λάθος του Κολοβέτσιου στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Διούδης πρόλαβε τον Πόνσε, στη συνέχεια έγινε σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Λιβάγια.

66′ Aλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Άλτμαν, μέσα ο Καμπετσής

59′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Μπογέ, μέσα ο Κρίστιτσιτς.

58′ Κίτρινη στον Οικονόμου για μαρκάρισμα από πίσω.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον σε μονομαχία με τον Μπακάκη για τη μπάλα.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Άλτμαν.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Πόνσε.

52′ Kαλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Πόνσε να κινείται από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Διούδης στην κλειστή του γωνία έδιωξε σε κόρνερ.

48′ Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, κεφαλιά υπό πίεση του Σιμόες και η μπάλα πέρασε άουτ.

Έναρξη β’ ημιχρόνου

Η στατιστική απεικόνιση του πρώτου ημιχρόνου

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

45′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός λόγω τραυματισμού ο Τσιγκρίνσκι, μέσα ο Τσόσιτς.

40′ Σουτ του Κάτσε έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.

36′ Η ΑΕΚ αδυνατεί ως τώρα να βρει χώρους για να γίνει απειλητική για την εστία του Διούδη.

33′ Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το ντέρμπι. Μια μόλις ευκαιρία στο ματς και αυτή από τους πράσινους με τον Μακέντα (24′).

26′ Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Γιόχανσον, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα. Σωστή η απόφαση του βοηθού.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.Υπέροχη μπαλιά του Δώνη στον Μακέντα, ο οποίος κινήθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της ΑΕΚ, βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά άργησε να τελειώσει τη φάση και έστειλε τη μπάλα άουτ, έχοντας πίεση από Μπακάκη και Οικονόμου.

20′ Σουτ από πλάγια θέση του Λιβάγια, ψηλά άουτ η μπάλα. Δύσκολα θα μπορούσε να απειλήσει από εκεί ο Κροάτης.

16′ Χαμηλό γύρισμα του Μπογέ από τα αριστερά, σουτ του Πόνσε με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

10′ Ο Γιόχανσον έπεσε στην περιοχή σε μονομαχία με τον Μπακάκή, ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση και το άφησε να εξελιχθεί. Υπάρχει μια επαφή χαμηλά στο πόδι του Σουηδού, αλλά ο ρέφερι θεώρησε πως δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο. Ίσως ήταν οριακά εκτεθειμένος ο Γιόχανσον όταν πήρε την πάσα.

5′ Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

3′ Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μπλόκαρε σε διπλό χρόνο ο Διούδης.

1′ Έναρξη του αγώνα

Συνθέσεις:

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ως τυπικά γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ, σε ένα ντέρμπι όπου και οι δύο ομάδες θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ηττήθηκαν από Άρη και ΠΑΟΚ στην προηγούμενη αγωνιστική της Superleague και πλέον κοντράρονται στο ΟΑΚΑ για τη νίκη ουσίας και γοήτρου στο ντέρμπι της Αθήνας.

Στο ματς του πρώτου γύρου, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0, με τους “πράσινους” να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για ένα γκολ.